کتاب استخر های خانگی به زبان ساده« بخش 3: محاسبه هد پمپ بر حسبm ( افت فشار مدار لوله کشی و تجهیزات استخر ) و انتخاب پمپ مناسب »

بخش 3: محاسبه هد پمپ بر حسبm ( افت فشار مدار لوله کشی و تجهیزات استخر ) و انتخاب پمپ مناسب

تعداد بازدید : 849
آخرین بروزرسانی : 1402/11/3

Print

0
  
12 1401 خرداد

فهرست مطالب فصل 10:

گام سوم: محاسبه هد پمپ بر حسب m (افت فشار مدار لوله کشی و تجهیزات استخر)

 

 

 

 

 

 

گام سوم: محاسبه هد پمپ بر حسب m (افت فشار مدار لوله‌کشی و تجهیزات استخر)

 

برای انتخاب پمپ دو عدد مورد نیاز است:
الف – دبی آب در چرخش بر حسب m3/h
میزان حجم آب که در یک ساعت باید از سیستم تصفیه استخر (فیلتر) عبور کند.
برای به‌دـست آوردن دبی تنـها حجم آب استخر به مترمکعب را بر عدد 6 (نرخ گردش آب که در گام دوم بررسی گـردید.)
تقسیم می‌کنیم؛ بدین ترتیب دبی استخر نمونه با حجم آب 75 متر مکعب 12.5 مترمکعب بر ساعت است.

 

 


ب – هد پمپ (افت فشار بر حسب m)
مقدار فشار پمپ آب در چرخش باید بتواند بر افت فشار لوله‌ها، اتصالات، شیرآلات، فیلتر، مبدل، سبد موگیر، اسکیمر، کفشوی کف استخر، سرگل ورودی آب به استخر، کلکتورها و... غلبه کند.
(هد پمپ = افت فشار در فیلتر + افت فشار مبدل + افت فشار مسیر لوله کشی + افت فشار سایر (اسکیمر، کف شوی) + افت فشار خروجی)
برای فهمیدن افت فشار هریک از تجهیزات و اتصالات باید به کاتالوگ شرکت سازنده تجهیزات مراجعه کنید. برای محاسبه افت فشار در شبکه ی لوله‌کشی تأسیسات، از افت حدودی برابر با 2 الی 5 متر در 100 متر استفاده می‌کنند. با جمع طولانی‌ترین مسیر لوله‌کشی از مکش کف استخر تا آخرین ورودی به استخر و با نصف عدد به‌دست آمده، برای معادل گرفتن افت اتصالات و در نظر گرفتن افت فشار مجاز (2 متر در هر 100 متر)  متراژ به‌دست آمده را بر عدد 30 تقسیم می کنیم و در صورت استفاده حد اکثر افت (5 متر در هر 100 متر)  متراژ لوله‌کشی را به عدد 19 تقسیم می‌کنیم. به‌طور مثال: اگر طول لوله‌کشی 30 متر باشد با نصف آن جمع می کنیم یعنی جمع30 با 15 که می‌شود 45 متر. اگر 45 را بر عدد 30 تقسیم کنیم، افت فشار مسیر لوله‌کشی را که باید در فرمول انتخاب هد پمپ بگذاریم به دست می آوریم و حدود 1/5 متر می‌شود و اگر بر عدد 19 تقسیم کنیم حدود 2/4 متر خواهد شد. مثال دیگر اگر مسیر لوله‌کشی در بزرگترین طول انشعاب و برگشت آن، 100 متر باشد با ضرب 100 در 1.5، متراژ تصحیحی را به‌دست می آوریم که برابر با 150 متر است. حال 150 متر، متراژ تصحیحی را در 2 الی 5 % مد نظر ضرب می‌کنیم که با در نظر گرفتن 3 % این عدد برابر با 4.5 متر می‌باشد؛ بنابراین دیدیم که افت فشار در مسیر لوله کشی کمتر از افت فشار در فیلترها می‌باشد. به‌صورت تجربی برای استخرهای خصوصی افت فشار پمپ بین 12 الی 18 متر می‌باشد. با در اختیار داشتن هد پمپ بر حسب متر و دبی پمپ بر حسب مترمکعب بر ساعت می‌توان به کاتالوگ شرکت‌های سازنده پمپ استخر مراجعه و پمپ مناسب را انتخاب کرد.

 

توضیحات کاربردی:

به‌صورت تقریبی افت فشار فیلتر‌های فایبر گلاس بین 6 الی 9 متر و در فیلتر‌های فلزی 10 الی 15 متر است. افت مبدل 0/5 الی 2 متر است.

 

 

به‌طور مثال: برای استخر به حجم 75 مترمکعب در گام دوم نرخ تصفیه 12/5 مترمکعب به‌دست آمد که این عدد همان دبی پمپ است و با فرض 40 متر فاصله طولانی‌ترین مسیر لوله‌کشی است که حدود 2 متر افت دارد همچنین افت فیلتر حدود 8 متر و مبدل حدود 1 متر و مجموع سرگل، لوله و اتصالات موتورخانه جمع افت فشارها حدود 14 متر ستون آب خواهد شد.
دبی آب در چرخش بر حسب m3/h برابر شد با 12/5 مترمکعب بر ساعت؛
هد پمپ (افت فشار بر حسب m) برابر شد با 14 متر ستون آب.

 


با توجه به دبی و هد به دست آمده پمپ SE150 یک پمپ با توان 1/5 اسب که مشخصات آن در جدول قید شده است انتخاب خواهد شد.

 

بازگشت به فهرست

 

 

 برو به:

صفحه قبل

صفحه بعد

فصل قبل

 

 


نظراتـــــــــ